Stomatologia estetyczna – wybielanie zębów
Jeśli masz zęby w odcieniu szarości czy żółci, wybielanie to idealny zabieg aby pozbyć się problemu.
Wybielanie zębów to zabieg stomatologii estetycznej, polegający na poprawieniu wyglądu przebarwionych zębów, za pomocą środków chemicznych.
Przebarwienia żywych zębów mogą być wywołane różnymi czynnikami: antybiotykami, chorobami miazgi, urazem, chorobami krwi a także pochodzenia zewnętrznego: palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino, niektóre napoje.
Wybielanie zębów wykonuje się u osób powyżej 16 roku życia, gdy zęby są dojrzałe i całkowicie zmineralizowane.
System gabinetowy – wybielanie jednoseansowe
Zabieg wybielania zębów polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym żelem. Substancją aktywną odpowiedzialną za wybielanie zębów jest nadtlenek wodoru. Przebarwienia zostają wybielone poprzez ich utlenienie. Atomy tlenu wnikają do szkliwa, a właściwa struktura zęba pozostaje nienaruszona.
Po zabiegu wybielania zębów obowiązkowa „biała dieta” przez 72 godziny. Nie można spożywać barwiącego jedzenia i picia – to co zabarwi biały obrus, zabarwi też świeżo wybielone zęby.
System domowego wybielania zębów
Jest to metoda wybielania nakładkowego za pomocą żelu Opalescence, którego czynnikiem aktywnym jest nadtlenek karbamidu. Jest to bezpieczny związek chemiczny, występujący w kilku stężeniach, które decyduje o czasie noszenia nakładek – ok 8 godzin w nocy. W zależności od potrzeby kuracja trwa od 3 do 10 aplikacji.
Nakładki na zęby wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Przeźroczysta, wygodna i elastyczna nakładka zapewnia bezpieczeństwo wybielania podczas snu i jest niezauważalna w ciągu dnia. Pacjent otrzymuje nakładki i strzykawki z żelem Opalescence oraz instruktaż użytkowania. Efekt widoczny jest bardzo szybko, często już po pierwszym zabiegu.
Wybielanie zębów martwych
Wybielanie zębów martwych czyli wewnętrzne jest sposobem rozjaśniania pojedynczych zębów wcześniej leczonych kanałowo, jak również zębów, które zmieniły kolor po urazie. Ząb przed wybielaniem wewnętrznym powinien być skontrolowany zdjęciem rtg by ustalić czy wypełnienie kanałowe jest prawidłowe oraz czy w okolicy tego zęba nie toczy się stan zapalny.
Sukces wybielania wewnętrznego jest indywidualny dla każdego przypadku. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki z preparatem wybielającym zależy od stopnia i przyczyn przebarwienia. Wizyty są wyznaczane co 3-7 dni. Po osiągnięciu właściwego efektu, zakłada się środek neutralizujący ząb po czym następuje odbudowa zachowawcza lub protetyczna.