Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna to działania mające na celu zapobieganie powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia (tkanek otaczających zęby). Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z osadem, płytką nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

Codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna i absolutnie konieczna w celu zachowania zdrowia jamy ustnej .

Instruktaż higieny jamy ustnej – szczegółowe wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji jamy ustnej.

Usuwanie kamienia i osadu nazębnego – ma na celu usunięcie płytki nazębnej i innych osadów gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi. W zależności od rodzaju złogów pokrywających zęby stosowane są różne metody:

Skaling – zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych. Każdy skaling kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni, co zapobiega ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.

Piaskowanie jest to zabieg usuwania osadów miękkich oraz nieestetycznych przebarwień np. po kawie, herbacie, papierosach z zastosowaniem piaskarek – urządzeń, które pod ciśnieniem oczyszczają zęby mieszaniną proszku z wodą.

Lakowanie bruzd zębowych – znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna. Polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach (zarówno mlecznych, jak i stałych) specjalnym materiałem ochronnym.

Fluoryzacja zębów – to zabieg wprowadzania na oczyszczone zęby preparatów z fluorem, który najskuteczniej zapobiega próchnicy powierzchni gładkich, stycznych i przydziąsłowych.

Menu
Umów się na wizytę