Ekstrakcja zęba (potocznie wyrwanie), to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.).

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Najważniejsze z nich to:

przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych,
głębokie złamanie zębów,
zaawansowane stadia paradontozy.

Zalecenia po ekstrakcji

Skrzep wypełniający ubytek po zębie jest naturalnym, biologicznym opatrunkiem, jest zatem gwarancją dobrego gojenia.

Aby chronić skrzep i zapobiegać powikłaniom, należy stosować się do poniższych zaleceń:

  1. Tampon zabezpieczający ranę należy wypluć po 30 minutach. W przypadku przedłużającego się krwawienia wymienić tampon na świeży i uciskać kolejne 30 minut. Sączenie krwi może utrzymywać się do 72 godzin. Ochładzanie policzka zimnym okładem przyspiesza krzepnięcie. W razie krwawienia pulsacyjnego należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
  2. Nie należy jeść i pić do 2 godz. po zabiegu. Potem zaleca się chłodne napoje i pokarmy, wskazana dieta płynna.
  3. Aby uniknąć lub ograniczyć obrzęk, stosować zewnętrznie na policzek zimne okłady (oczywiście nie przesadnie zimne, aby nie dopuścić do odmrożeń (jeżeli lód, to zawinięty w ręcznik).
  4. W dniu zabiegu, w razie bólu, można zażyć tabletkę przeciwbólową np. Ibuprom, Ibuprofen, Nurofen. Nie stosować aspiryny (działa przeciwkrzepliwie).
  5. W dniu zabiegu unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
  6. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia i picia alkoholu co najmniej do 2 dni po ekstrakcji. Palenie (także e-papierosy), poza szkodliwym wpływem na cały organizm, niekorzystnie oddziałuje na zęby i śluzówki.
  7. Wskazana kontrola w gabinecie stomatologicznym w następnym dniu po ekstrakcji.
  8. Należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej (myć zęby, omijając ranę, ostrożnie płukać).
  9. Stosować płukanie najwcześniej 24 godziny po ekstrakcji np. naparem z szałwii, kory dębu; alfa implant (preparat złożony, oparty na naturalnych składnikach) albo preparaty z chlorheksydyną, dopiero w następnym dniu po ekstrakcji. Gotowe preparaty do płukania nie mogą zawierać alkoholu! Należy płukać jamę ustną ostrożnie, aby nie uszkodzić skrzepu (najlepiej trzymając tylko płyn w ustach).
  10. Zakażenie zębodołu rzadko pojawia się w pierwszych 2 dniach po zabiegu. Jeżeli wystąpią objawy, takie jak: podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, ból promieniujący do ucha, nieprzyjemny zapach i smak z rany, najczęściej w 3 – 4 dniu, należy się natychmiast skonsultować z lekarzem stomatologiem.
  11. Szwy, jeśli zostały założone, należy usunąć w 7 – 10 dniu po zabiegu.
  12. W razie szczękościsku, do którego może dojść po usunięciu dolnych zębów mądrości, o którym oczywiście należy poinformować lekarza, nie otwierać jamy ustnej na siłę. Należy poczekać aż objaw ograniczonego otwierania szczęk sam ustąpi. Należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet leczony szczękościsk, ustępuje powoli, w ciągu kilku tygodni.
  13. Wyczuwalne ostre czy twarde twory w okolicy rany są zwykle odkrytymi brzegami kostnymi wyrostka zębodołowego i nie świadczą zwykle o nie usuniętym w całości zębie.
Umów się na wizytę